Home
  >  Haberler  >  E-Bültenler  >  2007  >  Sayı 6
 

Akdenİz: Polİn Gölü

FacebookTwitterLinkedinGooglePrint
 

Akdeniz'in, adeta bir Polin gölü haline gelmesinde, Polin'in, Akdeniz kıyılarındaki ülkelerin hemen hemen tümünde, bir çok projeyi başarıyla gerçekleştirmesinde, mutlaka ki bu denize kıyısı olan ülke insanlarının sıcaklığı da önemli bir etkendir. Ama, sanırız ki en önemli etken, Polin'in bu bölgeye verdiği özel önem. Bu özel önem ise, bölge turizminin hareketliliğinden ve hacminden kaynaklanmaktadır. Dünya turizminde, önemli yerlere sahip ve turizmi hızla gelişen bir çok ülkenin aynı coğrafyada olması, kendi içlerindeki rekabetin yanı sıra birbirleriye rekabeti de alabildiğine kızıştırmaktadır. Bu rekabet te, bu bölge turizmine hizmet veren firmaların, kendilerini devamlı geliştirme ve yenileştirmeleri için motive etmektedir.

İtalya'daki temsilcisi ile beraber, sadece bu ülkede 30'un üzerinde projeye imza atan Polin, 165m ile 4 yıl önce İtalya'nın en uzun botlu kaydırağını yapmış ve bu ülkede, kendinden övgüyle söz ettirmişti. Bu sene ise, çıtayı iyice yükselten Polin, 25m yükseklikten başlayan, tam 290m uzunluğunda ve Avrupa'nın en uzun kaydırağını gerçekleştiriyor. İtalya'nın güneyinde, Rossano'da gerçekleşecek proje, şimdiden sektör dergilerine konu olmaya başladı bile.

5 yıl önce yaşanan üzücü Gölcük depremi sonrası, Yunanistan ile oluşan gerek siyasi ve gerekse ticari yakınlaşmanın sonucu ve giderek artan bir hızla gelişen ilişkiler sonucu, Polin'in bu ülkedeki pazar payı %70'lere ulaşmıştır. Özellikle, geçtiğimiz 2003 yılı ve içinde bulunduğumuz 2004 yılı, önümüzdeki yaz ev sahipliği yapacakları Olimpiyatlar için çok ciddi yatırımların gerçekleştiği Yunanistan'da, Polin, Yunan temsilcisi ile gerçekleştirdiği bir çok projenin yanı sıra, beraber bir şirket kurma hazırlıklarını da tamamlamak üzere. Geçtiğimiz günlerde, İstanbul'da gerçekleşen son görüşmelerde, son detayları da belirlenen şirketin, en geç Nisan 2004'te kurulması bekleniyor.

Bir İspanyol Firması'nın, Türkiye'de 3 aquapark projesini gerçekleştirmesi, Polin'in, İspanya'yı hedef ülkeler arasında en başa koyması için yeterli bir sebepti. Polin için, bu hedefine ulaşması çok uzun sürmedi. Sadece geçtiğimiz 4 yıl içinde, Polin, İspanya'nın Dünyaca ünlü turistik tüm şehir ve bölgelerinde (Barcelona, Madrid, Valencia, Mallorca, Kanarya Adaları, La Coruna, Haro, Alicante, Cartaya, Bonalba) en az birer proje gerçekleştirdi.

İspanyol ve İtalyan temsilcileri ile ülkelerinde, başarılı bir çok projeyi gerçekleştiren Polin, Fransa gibi bir turizm devini de unutmadı ve bu temsilcileri ile Fransa'da da çeşitli projelere imza attı.

Eski Yugoslavya'dan dağılan ülkelerden, Slovenya, Bosna-Hersek ve Sırbistan - Karadağ'da da bir çok tesis kuran Polin'in Güney Avrupa turu, aynı hızla devam edeceğe benziyor.

Avrupa'nın güneyinde, Akdeniz'in kuzey kıyılarında bunlar yaşanırken, Kuzey Afrika'da, Akdeniz'in güney kıyılarında da, Polin boş durmadı ve Akdeniz'in karşı kıyısındaki turizm devlerine nispet yaparcasına, bölge ülkelerinin gelişmekte olan turizmlerine büyük katkıda bulundu. Geçtiğimiz 2 yıl, Cezayir'de bazı projelere imza atan Polin, bu sene de Fas ve Mısır'da çeşitli projelere imza atıyor.

Bu projelerden, Mısır'da Hurghada'da kurulacak olan Titanic Projesi Polin'in rakiplerinden ne kadar üstün olduğunun güzel bir örneği. Zira, bu projede yer alan 17 su kaydırağının tamamı, değişik kaydırak tiplerinden oluşuyor. Çocuklara yönelik havuz eğlence araçları ise 10 farklı atraksiyondan oluşuyor. Böylece, tam anlamıyla, her türlü zevk ve heyecana hitap ediyor ve Polin'in zengin ürün mönüsünü göstermek için de güzel bir örnek. Bahis konusu tesiste, su kaydırakları ve havuz eğlence araçları dışında, bir aquaparkı tamamlayan dalga havuzu ve rafting nehri de olması, projenin başarıya ulaşmasında önemli bir etken olacak. Mısır'da, daha önce bir çok projeye imza atan Polin, bu projeyle de adından çok daha fazla söz ettirecek.

Akdeniz'de gerek güney ve gerekse kuzey kıyılarında kendinden böylesine sıkça bahsettiren Polin, Akdeniz'in içlerinde yani adalarında da bir çok projeye imza attı. İspanya'nın Mallorca Adaları, Yunanistan'ın başta Girit ve Rodos olmak üzere bir çok adası, K.K.T.C. bunlardan sadece bir kaçı. Öte yandan, Polin, Akdeniz'in doğusunda ise, İsrail, Suriye ve Ürdün'de de bir çok projeye imza attı. Yani, başta da belirtildiği gibi, Akdeniz, tam bir Polin gölü desek sanırız abartmış olmayız.