Home
  >  Haberler  >  E-Bültenler  >  2013  >  Sayı 36
 

Cruİse Su Parklarında Polİn İmzası

FacebookTwitterLinkedinGooglePrint
 

"Carnival Sunshine” Yolcu Gemisi Polin Kaydırakları ile Denize Açıldı!

155 milyon dolara mal olan sektördeki en büyük renovasyon projesinin ardından, Miami, ABD merkezli Dünya’nın önde gelen cruise şirketi Carnival Sunshine yolcu gemisi, Sunshine gemisinde planladığı su parkı projesi için Polin’i seçti. Carnival Sunshine, Polin Su Parkları ve Havuz Sistemleri A.Ş tarafından tasarlanan ve kurulan yeni suparkı ile 2013 Mayıs ayında İtalya Triste’den denize açıldı.

Gemideki yarış temalı “WaterWorks” suparkı 1,500 m2’lik bir alan üzerinde yer almakta. Waterworks suparkında üç kaydırak ve 40 farklı interaktif özelliğine sahip su oyun grubu bulunmaktadır. Su oyun grubunda 300 galonluk bir kova, onlarca su oyunu ve kaydıraklar ilgi çekmekte. Su parkı projesinin en önemli özelliği kaydırakların hem üretim yöntemi, hem tasarımları hem de özel tema uygulamalarıyla benzersiz bir proje olması. Cruise su parkı projeleri Polin’in mühendislik dehasını bu kez stabil olmayan bir platformada, yüksek rüzgar güçlerine dayanım isteyen özel tekniklerle bir kez daha kanıtladı. Prode içi dışı parlak özel kaydıraklar, siyah beyaz dama teması, yarı şeffaf kaydırak parçaları ve özel ışık efektleri ile bugüne kadar gerçekleştirilmiş en eşsiz cruise su parkı projesi olarak gösteriliyor.

Şık, Eğlenceli, Benzersiz Özellikler

Birçok misafir, WaterWorks suparkı’nda büyük çocuklar ve yetişkinler için sunulan alternatifleri görünce heyecanlanacaklar. Aynı noktadan başlayıp, yine aynı noktada biten İki kapalı Aquatube su kaydırağında 72 metre kayma parkuru boyunca heyecanlı bir yarış yapma imkanı bulacaklar. Ayrıca Polin, her kaydırağa yarış başlangıcını belirleyecek ve kayma güvenliğini arttıracak özel bir trafik ışık sistemi tasarladı. Sistem ayrıca kazananı belirlemek için her bir kaydıraktan kayan kişinin kayma zamanını skorbordta gösterecek.

Yaklaşık 102m olan, üçüncü Aquatube kaydırak ise Carnival yolcu gemilerindeki en uzun su kaydırağı ünvanını aldı.

Özel Üretim Yöntemi Uygulamaları

Polin uzun zamandır kaydırak üretim teknolojilerinde sektörü yönlendiren firma.  Kaydırak üretiminde kullandığı bu teknolojiler Carnival Sunshine WaterWorks suparkındaki kaydırakların estetik ve mükemmel görünmesini sağlamıştır.

 Bu teknikler:

  • Kapalı Kalıp Teknolojisi: Bir kapalı kalıp teknolojisi olan Resin Transfer Molding ( RTM) kısa bir zaman önce kaydırak üretiminde kullanılmaya başlandı.Polin kaydıraklarını iki tarafı parlak yüzeyli ve pürüzsüz, daha mukavim ama daha hafif, görselliği mükemmel ürün elde etme gibi önemli avantajları olan RTM (Resin Transfer Molding) kapalı kalıp teknolojisiyle üretmeye başlayan ilk ve tüm ürün gamını bu teknoloji ile sunan Dünya’daki tek firmadır.  RTM üretim yönteminin avantajları Carnival Sunshine su parkındaki tüm kaydırakların İçi ve dışı pürüzsüz ve mükemmel parlaklıkta olmasını sağlamıştır. Ayrıca bu yöntem ile daha güçlü ama daha hafif bir kaydırak elde edildiğinden montaj kolaylığı vardır. Pürüzsüz yüzey olduğundan kir tutmaz ve silinmesi daha kolaydır. Özetlemek gerekirse, Waterworks su parkının kaydırakları hem estetik olarak hem fiziksel olarak üstündür.
  • Şeffaf Su Kaydırakları: Polin’in şeffaf RTM üretim yöntemi ile üretilmiş bu kaydıraklar hem izleyenlere, hem de kayanlara güçlü görsel etki sunmaktadır. Waterworks su parkındaki şeffaf kaydıraklar parlak ve kusursuz şeffaflıktadırlar.
  • Doğal Işık Efektleri:  Carninal Sunshine yolcu gemisinde Polin’in patentli teknolojisi, Doğal Işık Efektleri yöntemi ile üretilmiş kaydıraklarından kayan kişiler eşsiz bir deneyim yaşayacaklar. Bu sistemde doğal gün ışığı kaydırağın içine renklendirilerek girmektedir. Bu sayede hem kaydırak içinde güçlü bir efekt oluşmakta hem de bu efekt gün ışığının durumuna göre değişik şekiller alabilmektedir. Bu da sabit değil yaşayan bir etki vermektedir. Kaydırağa dışarıdan bakıldığında renkli çizgiler olarak görünmektedir.
  • Özel Desen Efektleri : Polin kaydıraklarında özel bir teknolojiyle desen efektleri uygulamaktadır. Carnival Waterworks suparkı projesiiçin, Polin, yarış temalı kaydıraklara siyah ve beyaz desen uygulaması uyguladı. Bu projenin temasına güçlü bir görsel etki kattı.

Carnival Sunshine Hakkında:

1996 yılında Carnival Sunshine, Carnival Destiny adıyla o zamana kadar inşa edilmiş en büyük yolcu gemisi olarak denize açıldı. 2013 Mayıs ayında komple bir renovasyon ile beraber Carnival Sunshine ismiyle misafirleriyle buluştu. Carnival Destiny yolcu gemisinde sadece bir su kaydırağı vardı ve bu kaydırak tamamen kaldırıldı, yerini yeni üç yetişkin su kaydırağı ve içinde onlarca özellik ve oyun barındıran bir su oyun strüktürü aldı. Carnival Sunshine, bu sonbaharda New Orleans’da yeniden konumlandırmadan önce  bu yazı Akdenizde geçirmektedir.

Lütfen daha fazla bilgi için http://www.carnival.com/ adresini ziyaret edin.

# # #

Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar için tıklayınız.

Polin Hakkında

1976 yılında İstanbul'da kurulan Polin, su kaydırakları ve su parkları tasarım, üretim ve montajında bir dünya lideridir. 90 ülkede 2500'den fazla su parkı projesi gerçekleştiren Polin; "Daima Yenilikçi", "Dünya Çapında Üstün Kalite" ve "Teknoloji Liderliği" vizyonuyla sektöründe birçok ilki gerçekleştirmiştir. Bugün birçok ülkenin, hatta kıtanın en büyük ve ödüllü su parklarında Polin imzası vardır. Dünya'nın en geniş ürün çeşitliliğine sahip olan Polin'in 2010 yılında lanse ettiği King Cobra kaydırağı Avrupa'nın en iyi su kaydırağı seçilmiştir. 

Polin 2006 yılından bu yana kaydıraklarını uzay mekiği üretiminde kullanılan iki tarafı parlak yüzeyli ve pürüzsüz, daha mukavim ama daha hafif, görselliği mükemmel ürün elde etme gibi önemli avantajları olan RTM (Resin Transfer Molding) kapalı kalıp teknolojisiyle üretmeye başlamıştır. Bu teknoloji kaydırak üretiminde en ileri noktadır. Polin böylece, bu üretim tekniğini kullanarak üretim yapan ilk ve tek Avrupalı su kaydırağı üreticisi olmuştur.

Polin su kaydıraklarının, tüm tasarım, üretim, montaj ve servis süreçleri 2003 yılından beri ISO Uluslararası Kalite Yönetim sistemi altında; Avrupa (EN) ve Amerika (ASTM) Normlarına uygun olarak yürütülmektedir. Polin bu kalite belgesine sahip ilk Avrupalı su kaydırağı üreticisidir.

Daha fazla bilgi için lütfen web sitemizi ziyaret edin.

www.polin.com.tr

İletişim: Şöhret Pakiş / Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü

Tel.:       (+90 262) 656 64 67

Email:    sohret.pakis@polin.com.tr

Web:     www.polin.com.tr