Home
  >  Haberler  >  E-Bültenler  >  2016  >  Sayı 48
 

Dünyanın En İyi Su Kaydırağı Ödülü Polin Waterparks'a Verildi!

FacebookTwitterLinkedinGooglePrint
 

Dünyanın En İyi Su Kaydırağı Ödülü Polin Waterparks'a Verildi!

Polin Waterparks’ın en yeni imza su kaydıraklarından “Space Race”, sektörün en önemli fuarında “En İyi Yeni Ürün” ödülüne layık görüldü.

Kocaeli, Türkiye, 30/11/2016 International  Association of Amusement Parks and Attractions (IAAPA) tarafından düzenlenen tüm dünya ülkelerinde eğlence ve atraksiyon sektöründe önde gelen 1000’den fazla şirketin katılımıyla IAAPA Attraction Expo,  14-18 Kasım tarihlerinde Orange Country Convention Center’da  Orlando, Florida’da gerçekleşti. Polin Waterparks, her yıl olduğu gibi bu yıl da su parkları sektöründe farkını ortaya koyan yenilikleriyle fuarın en çok ilgi çeken şirketlerinden biri oldu. Bu ilginin en büyük sebebi, su kaydıraklarının üretim, tasarım, mühendislik ve montajındaki başarısının yanı sıra ARGE desteğiyle su parkları sektörüne teknolojiyi entegre ederek ziyaretçilerine en yeni su kaydıraklarından olan Space Race ve Storm Racer ürünlerini sanal gerçeklik (VR) gözlükleri ve simülatörleriyle deneyimleyebilecekleri  bir fırsat sunması oldu. Polin Waterparks, bu yıl da yıllardır süre gelen geleneğini bozmayarak yine en yeni ürünü olan Storm Racer su kaydırağının lansmanını IAAPA Attractions Expo’da gerçekleştirdi.

 IAAPA Attractions Expo kapsamında sektöre yön veren, eşi benzeri olmayan, ezber bozan tasarımlarıyla birçok ürünü geride bırakan başarılı ürünleri onurlandırmak adına bağımsız ve  alanlarında uzman bir jürinin değerlendirmesi sonucunda verilen ödüller  IAAPA Brass Ring Awards için düzenlenen gece de sahiplerini buldu.

Polin Waterparks, geçen yıl IAAPA Attractions Expo’da lansmanını yaptıktan sonra 2016 yılı içinde ilk kurulumunu Çeşme Oasis Aquapark, İzmir’e gerçekleştirdiği  “Space Race” su kaydırağıyla  sektörün en prestijli ödüllerinden biri olan IAAPA Brass Ring ödüllerinde “En İyi Yeni Ürün” kategorisinde A sınıfı ödülüne layık görülerek ödüllerine bir yenisini ekledi. Dünyada ayrı kulvarlarda olmak üzere, 8 kişi, 4’er kişilik 2 takım halinde yarışabilecekleri ilk merkezi platformlu kase (bowl-slide) kaydırağı olma özelliği taşıyan Space Race, su parkları ziyaretçilerinin birçok beklentisini karşılar cinsten: yüksek kapasiteli, yarış heyecanını yaşatan, ikonik tasarıma sahip ve yarışan takımların dışında izleyenleri de eğlenceye dahil ederek heyecana ortak olmalarını sağlayan bir su kaydırağı! 

Polin Waterparks ARGE Direktörü Ali Cansun “Tasarladığımız her su kaydırağını rutinin dışına çıkmak için, endüstriyi geliştirecek, beklenilen eğlenceyi sağlayacak ve devrim yaratacak şekilde düşünerek geliştiriyoruz. Yeni bir su kaydırağının yapısı ve teknolojisi birlikte tasarlanmalı ve geliştirilmelidir. Dengeli ve uyumlu bir su kaydırağı yaratmanın tek yolunun bu olduğuna inanıyoruz” şeklinde su kaydırakları tasarım sürecindeki motivasyonlarını dile getirdi.

Space Race su kaydırağı, geometrisi ile diğer kase tipi (bowl-type) kaydıraklara benzemektedir. Kullanıcılar, kuleden başlayan bir tüp kaydırak içinden geçip, kayma deneyimi süresince en yüksek hıza ulaşılan bir kasenin içine girerler ve kasede merkez kaç kuvveti etkisiyle tekrar tekrar tur atarak yüksek bir hıza ulaşırlar. Bu özellik Space Race’i diğer kaydıraklardan ayıran en önemli noktadır. Space Race, daha çok eğlence için tamamen yeni bir deneyim olan ve kıyasıya rekabetin yaşanabileceği bir grup yarış imkanı sunar. Kaydırak, 4 er kişilik iki botun birbirine doğru kaymasına olanak veren iki parkurdan oluşur, bu botlar saatte 43 km hız ile, zıt yönden giriş yaptıkları bir kase içine girerler. Ziyaretçiler, 4 er kişiden oluşan iki takımı birbirinden ayıran bir kulvar sayesinde, birbirinin aynısı olan iki sarmal rota üzerinde, kasenin çevresinden başlayıp merkeze doğru salınırlar. Özel olarak tasarlanmış dev kasede yarışan takımlar kenarlara doğru ilerlerken birbirlerini görebilirler ve vücut hareketleri ile mümkün olan her bölümde hızlanma sağlayarak rakiplerine karşı avantaj sağlayabilirler. Ve son olarak kasenin merkezinden zıt yönlere doğru uzanan, fakat birbirinin tıpatıp aynısı olan, kuru ya da havuz çıkışı ile kaymayı sonlandırırlar.

Space Race su kaydırağını diğer kaydıraklardan ayıran bir diğer karakteristik özellik ise kule girişleridir. Kullanıcılar daha botlarına oturmadan heyecanlanmaya başlarlar çünkü kulede sıralarını beklerlerken birbirleriyle yarışan diğer takımları izleyebilirler ve bunu yaparken üzerinde kayacakları 218 metre uzunluğundaki kaydırağı inceleyip kendi stratejilerini geliştirebilirler. Kıyasıya yarışan takımlar her dönüşte ve salınımda heyecanı yaşarken sona gelindiğinde kaybeden takım kazanan takımı tebrik edebilir.

 

Yüksek çözünürlüklü fotoğraf için tıklayınız. (1)

Yüksek çözünürlüklü fotoğraf için tıklayınız. (2)

Basın bülteninin PDF versiyonuna ulaşmak için tıklayınız.

Space Race broşürünü görmek için tıklayınız.

Space Race videosu için tıklayınız.

Polin Waterparks'ın IAAPA Attractions Expo 2016 fotoğraflarına ulaşmak için tıklayınız.

 

Polin Waterparks Hakkında

1976 yılında İstanbul'da kurulan Polin Waterparks, su parkları tasarım, üretim, mühendislik ve montajında bir dünya lideridir. 100 ülkede 2500'den fazla su parkı projesi gerçekleştiren Polin Waterparks; "Daima Yenilikçi", "Dünya Çapında Üstün Kalite" ve "Teknoloji Liderliği" vizyonuyla sektöründe birçok ilki gerçekleştirmiştir. Bugün birçok ülkenin, hatta kıtanın en büyük ve ödüllü su parklarında Polin Waterparks imzası vardır. Dünyanın en geniş ürün çeşitliliğine sahip olan Polin Waterparks'ın 2010 yılında lanse ettiği King Cobra kaydırağı 2012, 2013, 2014, 2015 ve 2016 yıllarında Avrupa'nın "En İyi Su Kaydırağı" seçilmiştir. Polin Waterparks 2006 yılından bu yana kaydıraklarını uzay mekiği üretiminde kullanılan iki tarafı parlak yüzeyli ve pürüzsüz, daha mukavim ama daha hafif, görselliği mükemmel ürün elde etme gibi önemli avantajları olan RTM (Resin Transfer Molding) kapalı kalıp teknolojisiyle üretmeye başlamıştır. Bu teknoloji kaydırak üretiminde en ileri noktadır. Polin Waterparks böylece, bu üretim tekniğini kullanarak üretim yapan ilk ve tek Avrupalı su kaydırağı üreticisi olmuştur. Polin Waterparks su kaydıraklarının tüm tasarım, üretim, montaj ve servis süreçleri 2003 yılından beri ISO Uluslararası Kalite Yönetim sistemi altında; Avrupa (EN) ve Amerika (ASTM) Normlarına uygun olarak yürütülmektedir. Polin Waterparks bu kalite belgesine sahip ilk Avrupalı su kaydırağı üreticisidir. 

Polin Waterparks, 2015 yılında duyurulan Türkiye'nin İlk 500 En Büyük İhracatçı Firması listesine girerek, Sanayi Ürünleri sektöründe sektör lideri oldu. Ayrıca en çok patent sahibi 25 kobi arasında ilk 10'da ve en fazla Ar-Ge yatırımı yapan 200 şirket arasında yer alırken Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi arasına da 2. kez girmeyi başardı. Sadece 16 sirket 2. kez bu kategoriye girebildi. Daha fazlası için web sitemizi ziyaret edin.

İletişim: Şöhret Pakiş / Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü
Tel.: (+90 262) 656 64 67
Email: sohret.pakis@polin.com.tr
Web: http://www.polin.com.tr