Home
  >  Haberler  >  E-Bültenler  >  2007  >  Sayı 1
 

Kaydıraklar Dışında Neler Oluyor

FacebookTwitterLinkedinGooglePrint
 

Polin, kurulduğu ilk günden beri, hep lider olmayı, yapılmamışı yapmayı, hedeflemiş ve daima ilklere imza atmıştır. Fiberglas tarım ilaçlama depoları, otobüs klima kabinleri, yumurta follukları ve son olarak su kaydırakları buna en güzel örneklerdir.

Ama, Polin mühendisleri ve Ar-ge ekibi yeniliklere doymuyor. Eskiden betonarme, paslanmaz çelikten yapılan arıtma tesisleri artık fiberglastan yapılıyor. TIR'lara sığacak boyutlarda, modüler elemanlardan oluşan arıtma tesisleri, çok kısa sürede üretilip istenilen bölgede kuruluyor.

Arıtma tesisinde atık suların tekrar kullanılabilir hale gelmesi kimyasallarla ve bazı gazlarla sağlanmaktadır. Ama bunların etkili ve kısa sürede olması karıştırıcı pervanelerle mümkün olmaktadır. Eskiden paslanmaz pervanelerle yapılan bu işlem Alman Invent Firması ile arıtma tesislerinin montajı sırasında Polin'in geliştirdiği fiberglas karıştırıcı pervanelerle yapılmaya başlandı. Başlangıçta paslanmaz pervanelerle aynı yatırım maliyeti gerektiren fiberglas pervaneler, düşük işletme maliyeti sayesinde özellikle enerjinin pahalı olduğu ülkelerde tercih sebebidir. Geçen sene İspanya'daki Volkswagen fabrikalarında da bu sistemin tercih edilmesiyle pervaneler, 2004'te tüm Avrupa'nın yanı sıra Meksika'dan Ortadoğu'ya kadar çok yaygın bir coğrafyada dönmektedir.

Yükseklere, kaydıraklara tırmanma, halatlarla tepeler arası ulaşım, derin havuzlara atlama, havuzdan havuza kayma macerayı seven cesur insanların yaz-kış yapabileceği bu aktivite geçtiğimiz aylarda Amusement Logic ve Polin işbirliği ile Fransa'da açıldı: CANYONING. Canyoning, kısa zamanda maceraperestlerin vazgeçemediği bir yer olmasının yanı sıra polis, itfaiye ve askeri birliklerin becerilerini geliştirebilecek bir eğitim yeri olması sebebi ile 2004'te yatırımcıların gözdesi olacağa benziyor.

Polin, Canyoning Park'ta boyutları 6,0x7,0m ve derinliği 4-6m arasında değişen 13 adet modüler havuzu üretirken edindiği tecrübeleri, fiberglas yüzme havuzlarına da taşımak istiyor. Bu amaçla Antalya'da Günsu Firması ile 40 dönüm arazi alan Polin, Günsu ile yeni bir firma kurarak, fabrikalarının inşaatını biran önce tamamlayıp üretime geçme heyecanı taşıyor.

Polin'e bir kardeş daha geliyor. 1996'da Bensan A.Ş, 1998'de Yağmur Turizm A.Ş, 2004 Mart ayında Günsu ile kuracağı (ismi şimdilik sürpriz) şirketten sonra Polin Yunanlı dostları ile beraber, merkezi Yunanistan'da kuracağı şirketin son aşamalarına geldi: Kipol. Kipol, tamamen fiberglas sektörü dışında hizmet verecek. Bundaki amaç, Polin İhracat ekibinin 60'a yakın ülkedeki geniş çevresini, Türkiye'deki kaliteli üretim yapan üreticilerle birleştirmek. Tüm dünyaya dağıtımını da potansiyel pazara göre, Yunanistan veya Türkiye üzerinden yapmak. Şirket kuruluş çalışmaları daha bitmeden ilk taslak anlaşmalar yapılmaya başlandı bile. Aynı zamanda Kipol'de kurucular arasında da bulunan Günsu firmasına ait temizlik ürünleri önümüzdeki aylarda Yunan marketlerini süsleyecek.