Home
  >  Haberler  >  E-Bültenler  >  2010  >  Sayı 19
 

Mevcut Aquaparkların Genİşlemesİ

FacebookTwitterLinkedinGooglePrint
 

Polin, 34 yıllık sektör tecrübesi ve 1500 aquapark projesiyle, mevcut aquparkların genişlemesi konusunda da haklı bir üne sahiptir. Dünyada ve Türkiye'de birçok belli başlı mevcut aquaparklar Polin kaydıraklarıyla genişlemiş/genişlemekte veya parklarına bir yenisini katmaktadırlar. Mevcut parkların genişlemesi konusu hassasiyetle ele alınması gereken bir konudur. Polin olarak bu tarz genişleme projelerinin kendine özgü ürün ve çözüm ihtiyaçları olduğu gerçeğinden hareketle multi disipliner bir yaklaşım benimsiyoruz. Böylece işletme müdürlerinin, yatırımcıların, ziyaretçilerin isteklerini bir arada değerlendirerek optimum çözümler bulma, fonksiyonellik ve güvenlikten taviz vermeden bütçeyi en verimli şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz.

Polin tasarım ekibininden Mimar Mine Pakiş bu konudaki görüşlerini bizlerle paylaşıyor:

"Öncelikle yatırımcıyı hangi şartlar pakı genişletmeye iteceğinden bahsetmek isterim. Bu 3 şekilde olabilir;

1-) Müşterinin finansal planlamasından kaynaklı projeyi fazlara ayırmak istemesi sonucunda programlı bir genişleme sürecine gidilmesi.

2-) Sektörün hızlı gelişimi, yeni ürünlerin ortaya çıkması ve çevresel etkiler.

Birçok sektörde olduğu gibi aquapark sektörü de sürekli gelişen bir sektördür. Dünyanın önde gelen üreticileri en yeni, en heyecanlı, en ilgi çeken ürününü bulmak için sürekli bir arayış içindedirler. Yatırımcı, genişleme projesinde parkını bir adam daha ileri götürmek hevesinde olduğu için en yeni teknolojiyi, en iyi tasarımı, en uygun fiyatla sunan üreticiyi tercih eder.

Birçok iddialı su parkı da bu yeni ürünleri parkına ekleyip ismini korumak ve reklamını yapmak ister. Bu parkların genişleme projeleri çevredeki diğer büyük parkları da etkiler. Rekabetçi kalmak isteyen bu parklar da yeni ürün arayışına girer. Odissea 2000 Projesi'nde eklediğimiz Windigo gibi.

3-) Kullanıcı talepleri sonucu oluşan genişleme süreci.

Bazı su parkları da genişleme projelerini kullanıcı alışkanlıkları ve tecrübelerine dayanarak yapar. Örneğin parkta bir blackhole olmasına rağmen, o kaydırak için daha çok insanın sıraya girmesi, kaydırağın çok talep alması yatırımcıyı yeni bir blackhole ile parkını genişletmesine neden olur.

Mevcut bir parka ilave yapmak aynı zamanda bütçeyi daha az zorlayan bir harcamadır. Şöyle ki, çoğu zaman mevcut kule yeni kaydırak ileve edilmesine uygun ise olduğu haliyle değil ise de ilave platformlar ile başlama noktası olarak kullanılabilir. Mevcut havuz yeni bir kaydırak için uygunsa elbette kullanılabilir. Yeni havuz yapmaya yer yok ise, ya da havuz genişletilemiyorsa, kaydırağı kuru çıkışla sonlandırmak ideal bir çözümdür. Müşterinin alanı sınırlı, mevcut kaydırakların bulunduğu alana projelendirme yapılması gerekiyorsa bu da mümkün. Yeter ki mevcut durumun projesine ulaşabilelim. Hatta mevcut taşıyıcı sistemin mühendislik birimimiz tarafından incelenerek yeni kaydıraklar için de kullanılması sağlanabilir."

Evet, Polin mevcut parkların genişlemesinde benzersiz bir deneyim, bilgi ve know-how hazinesine sahiptir. Bu konuda vereceğimiz örneklerden biri de Rusya'nın en büyük aquaparkı olan Polin imzalı Golden Bay, Gelinjik Aquapark projesidir. 152,000 metrekarelik bir alana kurulu olan parkta tam 44 adet su kaydırağı bulunuyor. 2002 yılında tasarım, üretim ve montajını Polin'in gerçekleştirdiği aquapark Rusya'da büyük ses getirmişti. Polin uzman tasarım ekibi'nin de önerileriyle her sezon yeni ürünler ekleyerek yerini koruyan park, hep "yeni" ve "en iyi" kalmayı başardı. Sırasıyla 2007, 2008 ve 2009 yıllarında Polin' in yeni kaydıraklarıyla genişleyen ark "Rusya'nın En Büyük Aquaparkı" olma ünvanını korudu.

İtalya' daki Windigo kaydırağı da özellikle vurgulamak isteriz: 2000 yılında İtalya Rossano Calabro'da açılan Odissea 2000 Aquapark, 2008 yılında eğlence sektörünün "Oskar'ı sayılan Parksmania ödülünü alarak İtalya'nın en iyi Aquaparkı seçildi. Polin Su Parkları ve Havuz Sistemleri A.Ş. imzalı yeni kaydırak Windigo'nun eklenmesinden hemen sonra bu ödüle layık görülen parkta yine Polin imzalı 300 metre uzunluğunda Dünya'nın en uzun su kaydırağı da yer almakta…. Bu başarıların ardından Odissea 2000, 2010'da büyüme kararı aldı ve su kaydıraklarında yine Polin' i seçti.