Home
  >  Haberler  >  E-Bültenler  >  2007  >  Sayı 1
 

Polİn RTM Üretİmİne Başladı

FacebookTwitterLinkedinGooglePrint
 

Polin uzay mekiği üretiminde kullanılan RTM yöntemiyle iki tarafı parlak kaydırak üretimine başladı. Polin böylece bu üretim tekniğini kullanarak üretim yapan ilk ve tek Avrupalı su kaydırağı üreticisi oldu. Polin 2007 yılı sonuna kadar tüm kalıplarını RTM'e geçirmeyi hedefliyor.

Uzay ve uçak sanayinde kullanılan RTM (Resin Transfer Molding), LRTM (Light Resin Transfer Molding) teknolojisinin klasik yöntemler olan Hand Lay Up ve Spray Up yöntemlerine göre son müşteri açısından birçok avantajı var. Polin detaylı bir analizden sonra büyük bir yatırımı göze alarak, binlerce kalıbını dişi/erkek kalıp şeklinde 2 katına çıkardı ve kıa sürede RTM yöntemiyle üretime başladı.

Bu yeni yöntemin avantajlarını kısaca özetleyecek olursak:

  • İçi ve dışı parlak yüzeyli ürün elde ediyoruz.
  • RTM üretiminde kullanılan hammaddeler multiaxiel elyaflar (multiaxiel mat) hand lay up ve spray up (chopped strand mat and roving)yöntemlerinde kullanılanlara göre çok daha mukavim.
  • Diğer 2 yönteme kıyasla çok daha homojen kalınlık dağılımı elde edebiliyoruz.
  • Sitren emisyonu diğer 2 yönteme göre daha az olduğu için daha temiz bir çevre.
  • Görsel açıdan daha üstün bir ürün elde ediyoruz.
  • Dış yüzeyin parlaklığı ve pürüzsüzlüğü kullanımını da kolaylaştırıyor. Pürüzsüz yüzey olduğundan kir tutmaz ve silinmesi daha kolaydır. Böylece kaydırağın temiz tutulması artık daha kolay.

Polin 2007 yılı sonuna kadar tüm kalıplarını RTM'e geçirmeyi planlıyor.