Home
  >  Haberler  >  E-Bültenler  >  2007  >  Sayı 6
 

Polİn Tesİslerİ Adeta Bİrer CTP Kompozİt Okulu

FacebookTwitterLinkedinGooglePrint
 

Compozit Dergisi Kasım 2007'de Polin'i ziyaret etti. Kompozit Dergisi'nde yayınlanan bu haberi sizlerle de paylaşmak istedik.

"Geçtiğimiz yıl 30. yılını kutlayan, Avrupa'nın en büyük su kaydırakları ve su parkları üreticisi POLİN A.Ş.'nin Gebze fabrikalarını ziyaret ettik. Ziyaretimiz sırasında hemen hemen CTP-kompozit üretim metodlarının hepsini bir arada görebilme şansına sahip olmamız açısından bizim için de faydalı oldu. Öte yandan POLİN A.Ş.'nin birçok sektöre hitap eden veya hitap etmeyi planlayan ürünleri ve vizyonu bizi hem heyecanlandırdı hem de keyifli bir zaman geçirmemize sebep oldu.

Polin fabrikalarını gezdiğinizde adeta CTP-Kompozit eğitimi veren bir okulu geziyormuş havasına kapılabilirsiniz. Bildiğimiz kadarı ile Türkiye'de bu kadar farklı üretim metodunu aynı anda uygulayan başka bir CTP kompozit firması yok. Polin'de şu anda en yoğun bir şekilde L-RTM (Resin Transfer Moulding) metodu uygulanmasına rağmen aynı gün içinde hand lay up, spray up, vakum infüzyon metodları ile üretilmekte olan ürünleri görebilir yine diğer bir üretim metodu olan pultrüzyon yöntemi ile ilgili yapılan ar-ge, ekip çalışmalarına tanık olabilirsiniz. Ar-ge'den söz açılmışken ziyaretiniz sırasında ar-ge'nin Polin için ne kadar önemli olduğunu da kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Bize ilginç gelen polyester, jelkot vb hammaddeler, ya da bitmiş ürünler için yapılan kimyasal ve mekanik testler, tooling sisteminin oturması için yapılan testler ya da en uygun release agent sistemine karar verilmesi yapılan gözlemlerin yanı sıra çalışma ortamının iyileştirilmesi için yapılan çalışmalar da heyecan verici. Bunlardan biri spray up bölümleri için yaptıkları havalandırma ve proses sırasında ortaya çıkan atık/hurda malzemeleri toplayan sistem tamamen Polin mühendisleri ve üretim ekibinin ortak çalışmaları sonucu ortaya çıkan bir çalışma.

Ziyaretiniz sırasında Polin'de güçlü bir teknik eleman, mühendis kadrosu olduğunu hemen gözlemleyebilirsiniz. Hatta beyaz yakalı çalışanlar arasında en fazla yer tutan bu kadroya kendi aralarında taktıkları isim, kalabalıklığı sebebi ile"Çin Mahallesi". Ama bizim de gözlemlediğimiz gibi arge ve ürün tasarımından, dünyanın dört bir yanında hayata geçen Polin tesislerinin devreye alınması için gereken tüm uygulama projeleri ve detayları Çin Mahallesi diye tanımladıkları bu güçlü ekipten çıkıyor. Avrupa'nın en büyük Aquaparkı, Afrikanın en büyük Aquaparkı, Avrupa'nın en uzun kaydırağı, Dünya'nın en büyük L-RTM su kaydırağı elemanı, daha bir çok Avrupa, Asya, Afrika ülkelerindeki en büyük parklar, kaydıraklar rekorlar kırılmadan, üretilmeden önce bu ekibin elinden geçiyor.

Polin'i daha önce ziyaret edenler bilir; Polin çok geniş bir coğrafyada, 70'i aşkın ülkede hizmet verdiğinden her zaman gittiğinizde mutlaka dünyanın dört bir yanından gelmiş yabancı misafirleri görmeniz mümkün olur. Bizim ziyaretimiz sırasında Koreli ve Çinlilerden oluşan kalabalık bir heyet vardı. Polin yetkilileri günlük olan bu misafir ziyaretlerinin yanı sıra dünyanın dört bir yanından "Biz Aquapark, Su Kaydırağı almaya geldik diyen" habersiz çat kapı şeklinde gelen misafirlerinin de olduğunu; bu durumun bir yandan kendilerini şaşırtırken öte yandan ürünlerine taleplerin mutlu ettiğini belirttiler.

Polin kurulduğu yıllarda daha çok inşaat sektörüne hizmet eden CTP kompozit ürünler üretmiş. Buna, ilerleyen yıllarda tarım, otomotiv, kimya, gıda, hayvancılık, marin, turizm gibi bir çok sektörlere hizmet eden ürünleri de eklemiş. CTP kompozitten bir çok yeniliklere ve ilklere imza atmış. 90'lı yılların başından itibaren Polin'in ürettiği su kaydırakları ve aquaparklara talep yıllar içinde umduklarından, planladıklarından fazla artınca diğer sektörlere ait ürünleri, hizmetleri yıllar içinde kademeli olarak azalmış.

Polin partnerlerinin, tedarikçilerinin, eski müşterilerinin baskısı ile 2005 yılından itibaren tekrar kademeli olarak 5 yıl içinde yani 2010 yılına kadar tekrar su kaydırakları/aquaparklar ve amusement sektörü dışındaki ihmal ettiği CTP-kompozit sektörüne dönme karar almış ve bunun için iki önemli projeyi planlamış. Bunlardan birincisi Fipol A.Ş'ni hayata geçirmek olmuş. Fipol A.Ş Su kaydırakları sektörünün öncü firması POLİN A.Ş. ile havuz sektörünün lider firması Günsu A.Ş.'nin ortak girişimiyle Antalya Organize Sanayi Bölgesinde hayata geçmiş. İlk etaptaki planlanan 6.000 m2 kapalı üretim alanı ile yaklaşık 2.000 m2 yönetim binalarından oluşan inşaat geçtiğimiz aylarda tamamlanıp üretime geçmiş. Tesisin, 2010 yılına kadar tamamının bitirilmesi planlanmakta olup, böylece bittiğinde 52.000 m2üzerine kurulmuş ve 34.000 m2 kapalı üretim alanıyla Avrupa'nın en büyük CTP-kompozit üretim merkezlerinden biri olması hedeflenmektedir.

FİPOL A.Ş. Antalya'da CTP kompozitten dört ana ürün grubunda üretim yapmayı planlamaktadır. Bunlardan da havuz filtreleri, fiberglas havuzlar geçtiğimiz ay üretime geçmiş önümüzdeki günlerde müşterilerinin beğeni ve hizmetine sunulması hedeflenmektedir. Diğer iki ana grup motor yatlar ve turizme yönelik yapı elemanları ilgili ar-ge, tasarım ve pazarlama çalışmaları sonlanmakta olup 2008 yılında bu sektöre ait ürünlerin de pazara girmesi planlanmaktadır.

Polin, ürünlerine talebin önümüzdeki yıllarda artacağını öngörmekte, Fipol A.Ş ise motor yatlar ve fiberglas havuzlar gibi hem üretim hem de stoklama esnasında çok kullanım hacmi gerektiren ürünler üreteceğinden Polin'in artan ihtiyaçlarına veya diğer sektörlere girmesine fazla yardımcı olamayacak gibi gözükmekte. Bu durumun da Polin'in ikinci projesi ile çözülmesi düşünülmüş. Bunun için Polin de Gebze Plastik ve Kimya Organize Sanayi Bölgesinde 25.000 m2 alan üzerine 17.500 m2 kapalı alana sahip yeni bir üretim tesisini de kademeli olarak devreye almayı planlamaktadır. Tabii bu arada tesisler devreye girene kadar gerek üretim gerekse stoklama alanlarında sıkıntıya girmemek için stoklama-taşıma araçları, paketleme, paletleme şekilleri, istifleme rafları vb. konularda Polin'de ar-ge faaliyetlerinin araştırma ekiplerinin devrede olduğunu söylememize gerek kalmamıştır sanırız."