Home
  >  Haberler  >  E-Bültenler  >  2010  >  Sayı 19
 

Polİn Yalın Yönetİm Sürecİnde!

FacebookTwitterLinkedinGooglePrint
 

Kurulduğu yıldan bu yana, en iyi ve en yeni sistemleri uygulama felsefesini benimseyen Polin, 2009 yılında, yüksek verimlilik ve sürekli iyileşme yolunda en etkin yönetim aracı olan 'Yalın' girişimi uygulamaya başladı.

Ana hedefleri; mükemmeliyet, müşteri memnuniyeti ve insan gelişimi olan Yalın Yönetim, fazla olanı tanımlamak, analiz etmek ve yok etmek için standart bir yöntemdir. Lean, geçtiğimiz 25 yılda en büyük karlılığa sahip otomobil üreticisi olan Toyota tarafından geliştirilmiştir.

Polin'de uyarlama süreci devam eden Yalın Üretim projesi kapsamında ilk olarak mevcut verilerin analizi, istatistikler ve zaman etütleri tamamlandı. Eş zamanlı olarak tüm Polin çalışanlarına Yalın Felsefe eğitimleri verildi. Eğitimlerin ilk adımında yaklaşık 150 Polin personeli Yalın üretim konusunda teorik ve Yalının özünü içeren bir Lean Game ile eğitim sürecine başladılar.

Eğitim sürecinde Yalın eğitimle paralel olarak 5S eğitimleri verildi, 5S ekipleri kuruldu. Pilot çalışmalarla başlayacak olan 5S uygulamaları, tüm fabrika genelinde uygulamaya alınarak verimli çalışma alanları yaratılacak.

İyiye doğru gelişim, Kaizen… Veri analizlerinden elde edilen raporlar ve eğitimlerde özellikle mavi yaka personelden gelen yüzlerce faydalı öneri doğrultusunda Kaizen uygulamaları oluşturulmaya başlandı. Uygulamalarla "Planla, Uygula, Kontrol Et, Önlem Al" adımları gerçekleştiriliyor ve tüm çalışanlar bu sistemli sürece dahil ediliyor. Kaizen uygulamaları ile fark yaratmayı amaçlayan Polin’de ergonomi, optimum fabrika yerleşimi, kalite, çalışan memnuniyeti, iş sağlığı ve güvenliği gibi pek çok konuda Kaizen ekipleri hayata geçiriliyor, kapsamlı Kaizen eğitimleri veriliyor. Kaizen uygulamalarının yanı sıra, fabrika alanlarımıza izleme araçları kurularak, her bir sürecin haftalık verimlilikleri takip edilebilir hale getiriliyor.

Çalışmalar kapsamında analizler ve beyin fırtınaları ile tüm süreçler gözden geçiriliyor, eğitimler ve iyileştirme ekipleri ile tüm Polin süreçleri Yalın hale getiriliyor.

Polin su kaydırakları ve su parkları tasarım, üretim ve montajı’nda bir Dünya Lideri. Bu pozisyonunu daima ileri giderek sürdürmek ve müşterilerine daha da üstün ürün ve hizmet sunabilmek için sektördeki tüm yenilikleri yakından takip ediyor ve uyguluyor.