Home
  >  Haberler  >  E-Bültenler  >  2011  >  Sayı 25
 

Polİn'in 'KİNG COBRA' Kaydırağı Maxx Royal'de!

FacebookTwitterLinkedinGooglePrint
 

35 yıldır 75 ülkede tamamladığı 1500'ü askın su parkı projesiyle su kaydırakları/su parkları tasarım, üretim ve montajı'nda bir Dünya lideri olan Polin, geçen yıl lanse ettiği ve sektörde heyecanla karsılanan patentli "KING COBRA” su kaydırağının Antalya Belek'te bu yıl hizmete giren Maxx Royal Golf&Spa Otel bünyesinde yer alan Cobra Kingdom Su Parkı'nda açıldığını duyurmaktan mutluluk duyar.

"KING COBRA” su kaydırağı, sektörde en güçlü görsel etkiye sahip kaydırak olmasının yanı sıra, kendine has tasarım konfigürasyonu, ürünün kendi malzemesiyle sahip olduğu özel formu/teması, kompozit sektöründe ancak yılların birikimi ve özeniyle ortaya çıkabilecek özel boyama tekniği ve benzersiz kayma parkuruyla, dikkat çekiyor. Sadece kaydıraktan kayanlara değil, seyredenlere de apayrı bir heyecan yaratmak üzere tasarlanan bu kaydırak, su parklarının görselliğine yeni bir boyut getiriyor.

                                                                                                         

Polin'in proje ekibi'nden Proje ve Ar-ge Mühendisi Uğur Değirmenci King Cobra'yı söyle anlattı: ""KING COBRA” deneyimi özel tasarlanmıs kobra temalı 2'ser kisilik 2 botun yan yana 2 kaydırakta aynı anda kaymaya baslamasıyla start alıyor. Bu çift kisilik botlarla eğlenceli bir yarıs parkurunda buluyor kendini kaydırağı deneyenler. Kıvrıla kıvrıla, zaman zaman açık, zaman zaman karanlık, zaman zaman ısık efektli kısımlardan geçerken hızlanıyorlar, virajlar geçiyorlar, dairesel hareketler yapıyorlar ve hep yarısarak bu virajlı parkurun sonunda karanlık kısma tekrar giriyorlar. Ve hiç beklenmedik bir anda, hala yolculuk devam ediyor diye düsünürken, aniden virajlı parkurun sonuna ulasılıyor. O saniyelik ama heyecanın doruğa ulastığı anda önlerinde görebildikleri sadece büyük bir bosluk. Uçurumun sonuna gelindiği hissi. Ve 50 derecelik bir açıyla 8 metre asağı düsüyorlar. Hızları 51 km/saat'e ulasıyor.”

Simdi 2 çift kisilik bot aynı kayma yüzeyine sahip dev bir vadiye hızla düsüyorlar. Artık sadece düsmenin heyecanı yok. Çarpısma heyecanı da ekleniyor. Uzmanca planlanmıs tasarım ve boyama tekniği kaydırağı deneyenlere sanki aynı vadiye düsüyormus ve az sonra çarpısacaklarmıs illüzyonunu yaratıyor. Oysa bu büyük vadi seklindeki bölüm ortada güvenli bir yükseltiyle her 2 bota da kendi sahasında güvenle kalmayı sağlıyor. Polin Proje Müdürü Eyüp İspiroğlu "Sektörde çift kisilik botlarla virajlı bir kayma parkuru yepyeni bir deneyim olduğu gibi, 2 botun aynı anda aynı kayma yüzeyine düsmesi de bir yenilik. Daha önce Dünya da hiç bir kaydırak üreticisinin tasarlamadığı, mühendisliğini çözemediği bir yenilik.” seklinde belirtiyor. Heyecan burada bitmiyor. Simdi 2 bot hızla yukarı, Kobra'nın ağzına doğru ilerliyorlar. Üstelik özel sensörlerle sağlanan Kobra' nın ağız bölümünden verilen sis, su ve ses efektleri; onlara adrenalin dolu yepyeni bir heyecan vaat ediyor. Bu muhtesem sovu asağıdan heyecanla izleyenler de kayanların Kobra' nın ağzında kaybolacağını düsünürken, botlar yerçekimi etkisiyle geriye düsüyorlar, ileri-geri bir kaç salınımdan sonra botlar vadinin alt kısmında duruyor, kayma parkuru tamamlanıyor.

İlk King Cobra Su Kaydırağı Maxx Royal'de!

Heyecanla beklenen ilk King Cobra kaydırağı Belek'in İskele Mevkii'nde yer alan Maxx Royal bünyesinde yer alan Cobra Kingdom Su Parkı'nda açıldı. Havaalanına 35 km, Antalya merkezine 45 km uzaklıkta olan otel, 400,000 m² alan üzerine kurulmus. Tüm odaları süitlerden olusan sıra dısı otel Maxx Royal golf sporunun dünyaca tanınan ismi Colin Montgomerie tarafından tasarlanan The Montgomerie Golf Course'u da sınırları içinde barındırıyor. Yıl boyunca açık olan tesis misafirlerine üst düzey hizmet veriyor.

Otelin bünyesinde yer alan ve otel misafirlerine hizmet veren aquapark 10,000 m2 alan üzerine kurulmustur. Parkın geneli ve çocuk grubu dahil tüm kaydırakları Polin tarafından tasarlanmıs ve hayata geçirilmistir. Toplam 10 adet yetiskin kaydırağının yanı sıra, çocuklar için interaktif bir su oyun alanı da parkın içinde yer almaktadır. Park tüm ailenin bir arada eğlenebilmesi için tasarlandı. Parktaki tüm kaydıraklar RTM yöntemiyle üretilmis üstün kaliteli kaydıraklardır.

Polin'in Tasarım ekibinden Mimar Zeynep Canbaz projeyle ilgili su bilgileri verdi: "Toplam aquapark alanı yaklasık 10.000 m2, bu alanın yaklasık 2.000 m2'si ise sık ağaçlık alan. Zira bu alan aquapark tasarımında da korundu. Aynı zamanda ana grubun yer aldığı alanda da kaydırak tasarımları yine mevcut ağaçlara zarar vermeyecek sekilde yapıldı. Tesiste toplam 10 kaydırak, AT ve çocuk animasyonları var. Aquapark için parkın belirlediği tema 'sato' idi. Park özellikle ana kulede bu temayı vurgulamak istedi. Kaydırakların startlarının konumlarını ve kotlarını bu temaya uygun olacak sekilde tasarladık. Bu doğrultuda, tasarımın çesitli asamalarında perspektif çalısmaları yaparak, projeyi görsellestirdik. Bittiğinde hepimizin içine sinen bir proje oldu.”

                                                                                                                  

Voyage Grubu Genel Koordinatörü Baki Kayan Bey görüslerini söyle paylastı: "Elbette bu kaydırağın açılmasını bizde heyecanla bekliyorduk. Montajdan önce tasarımıyla tüm sektörü heyecanlandırmıstı. Kaydırak çalıstığında bizim beklentilerimizi astığını gördük. Hem Cobra Kingdom parkımızın geneliyle hem de özellikle ilk King Cobra kaydırağımızla misafirlerimize suparkında da en iyiyi sunmayı hedefledik. King Cobra parkımızın sembolü oldu.”

Maxx Royal Genel Müdürü Genel Müdürü Recep Coskun Bey ise Cobra Kingdom Waterpark için sunları söyledi: "Etkili, benzersiz ve güçlü bir konsept oldu. Tesisten ve dizayndan çok memnunuz."

Kaydırağı ilk deneyenlerden Ferit Gunel "Kaydırağın kulvarlı kısmında hızlanmaya başladığımda kendime "hiç denememeliydim" dedim. Ancak o düsüs hissi ve Cobra'nın ağzına kadar yükselis, efektler ve tüm deneyim benzersizdi. Baska bir su kaydırağıyla karsılastıramam. Benzersiz, heyecanlı ve çok eğlenceli.”

Bu ürüne ilk evsahipliğini yapan Maxx Royal'in Haziran'da açılan bu tesisten sonra, 2. King Cobra kaydırağı ise 11 Temmuz'da Rusya'da yine Polin'in gerçeklestirdiği Djubga Aquapark'ta açıldı. Polin, 2012 ortasına kadar, kontratı tamamlanmıs 1'i Amerika, 2'si Orta Doğu ve 2'si Asya'da olmak üzere 5 King Cobra montajı daha tamamlayacak.

Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar için tıklayınız:

 
 
  • Facebook
  • Twitter
  • Linked-In
  • Instagram
  • Youtube
  • Pinterest
 
Maceraya hemen başlamak için QR Kodu okutun.
 
 

POLIN WATERPARKS: WATER PARK SUPPLIER & WATER SLIDE MANUFACTURER

CallSend E-Mail
 
GoogleMap